• LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

    • Nasza szkoła bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości, który został ogłoszony i wprowadzony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Więcej informacji o programie można znaleźć TUTAJ.

    • Dzięki programowi Laboratoria Przyszłości zostały przede wszystkim wzbogacone pracownie: techniczna, robotyki (z elementami druku 3D) oraz audiowizualna, ale ze sprzętu będą korzystać również nauczyciele innych przedmiotów.

    • Od września 2022 roku systematycznie na naszej stronie internetowej oraz na profilu szkoły na portalu Facebook będą zamieszczane relacje ukazujące, w jaki sposób wykorzystywany jest sprzęt i wyposażenie pozyskanie dzięki programowi Laboratoria Przyszłości. Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej i szkolnego Facebooka.

    • WRZESIEŃ

     GALERIA ZDJĘĆ

      Dzięki programowi "Laboratoria Przyszłości" nasza pracowania informatyczna wzbogaciła się m.in. o roboty Photon. Są to polskie roboty edukacyjne, których zadaniem jest wprowadzanie dzieci w świat technologii, rozwijanie ich kreatywności i zdolności logicznego myślenia oraz nauczanie podstaw programowania. 

     Z tymi robotami pracowali m.in.  członkowie  koła informatycznego. Uczniowie poznali ich funkcje (reagowanie na dźwięk, dotyk i ruch), wykonywali różne ćwiczenia rozwijając swoje kompetencje informatyczne i matematyczne. 

     Z photonami zapoznali się również najmłodsi uczniowie naszej szkoły, kiedy to na lekcjach informatyki i angielskiego photon grał z nimi w gry czy też dzielił dzieci na grupy. 

     Zdjęcia, które prezentujemy w galerii poniżej zostały wykonane aparatem cyfrowym, który również  został zakupiony w ramach laboratoriów przyszłości.


      

    • PAŹDZIERNIK

      

     GALERIA ZDJĘĆ

     W październiku uczniowie uczęszczający na koło informatyczne poznawali kolejny sprzęt zakupiony w ramach Laboratoriów Przyszłości.

     Uczniowie przy pomocy aparatu cyfrowego robili sobie zdjęcia na zielonym ekranie, do których wstawiali dowolne tła.

     Młodzi informatycy poznali  klocki skribot, z których powstały różne zwierzęta, meble, pojazdy i roboty.

     Uczniowie klasy 6b zaczęli też swoją przygodę z klockami Lego Spike Prime.

     Jak zawsze, uczniom klas młodszych asystował na lekcjach informatyki sympatyczny robot Photon.

    • LISTOPAD

     #LaboratoriaPrzyszlosci

     Kolejny miesiąc z wykorzystaniem sprzętu z Laboratoriów Przyszłości za nami.

     W tym miesiącu uczniowie kontynuowali pracę z Lego Spike Prime na lekcjach informatyki oraz rozpoczęli pracę z robotami SkriBot na kółku informatycznym.

     Zakupione z programu materiały aktywnie wykorzstywane są również na lekcjach techniki, gdzie uczniowie poznają podstawy elektroniki tworząc niesamowite projekty. 

     Radości i zaangażowania uczniów podczas tych lekcji nie da się nie zauważyć.... :) Zapraszamy do obejrzenia listopadowej galerii zdjęć.

     GALERIA ZDJĘĆ

    • GRUDZIEŃ

     #LaboratoriaPrzyszlosci

     Grudzień był bardzo pracowitym miesiącem w naszej szkole. Wielu nauczycieli skorzystało w tym czasie głównie ze sprzętu do nagrywania, robienia zdjęć. Użyto go podczas świątecznej akcji charytatywnej, podczas sesji świątecznej w klasie 5a, czy też przedstawienia jasełkowego.  

     Dzięki drukarce 3D zaprojektowaliśmy i wydrukowaliśmy świąteczne ozdoby, które przystroiły drzewko w gabinecie Pani Dyrektor. 

     Uczniowie, w trakcie zajęć informatyki i kółka informatycznego, intensywnie pracowali też z robotami skribot czy klockami Lego. 

     Na technice dzieci korzystały z różnego rodzaju narzędzi: pilników, piłek ręcznych, kleju na gorąco i innych, dzięki którym powstały przepiękne stroiki i ozdoby świąteczne. Prace zostały wykorzystane na kiermaszu świątecznym oraz przystroiły naszą szkołę. 

     GALERIA ZDJĘĆ

    • STYCZEŃ

     #LaboratoriaPrzyszlosci

     W styczniu nasi uczniowie aktywnie korzystali ze sprzętu zakupionego w ramach LP. 

     Uczniowie starszych klas pracowali z zestawami Lego Spike Prime oraz Skribotami.

     Dzieci z młodszych klas wykorzystywały na lekcjach roboty Photony oraz zielony ekran, dzięki któremu uczniowie mogli poćwiczyć obróbkę zdjęć.

     Zielony ekran, statyw, lampę oraz aparaty fotograficzne efektywnie wykorzystaliśmy też podczas zbiórki na WOŚP.

     Sprzęt fotograficzny został również użyty do nagrania filmu konkursowego organizowanego  przez Bibliotekę Publiczną w Żorach, gdzie nasza ekipa filmowa zajęła III miejsce.

     GALERIA ZDJĘĆ

    • LUTY / MARZEC

     #LaboratoriaPrzyszlosci

     W lutym i marcu nauczyciele i uczniowie   naszej szkoły aktywnie korzystali ze sprzętu otrzymanego w ramach Laboratoriów Przyszłości.

     Dzieci z klas pierwszych na lekcjach języka angielskiego przywitały wiosnę wraz z Photonami. Małe roboty pomogły najmłodszym uczniom przyswoić wiosenne słownictwo i struktury.

     W ramach lekcji informatyki oraz koła informatycznego kolejne grupy uczniów poznały zestawy Lego Spike Prime oraz Skriboty. Uczniowie starszych klas, wykorzystując zielony ekran i aparat fotograficzny, tworzyli plakaty na Dzień Bezpiecznego Internetu.

     Nasz sprzęt był też wykorzystany podczas egzaminu klasyfikacyjnego z techniki uczniów z Ukrainy.

     Aktywnie korzystamy też ze sprzętu fotograficznego – aparatów, statywów itp. podczas wszelkich uroczystości szkolnych.

     GALERIA ZDJĘĆ

      

    • KWIECIEŃ

     #LaboratoriaPrzyszlosci

     Kwiecień z Laboratoriami Przyszłości to kwiecień pod znakiem Skribotów, kiedy to uczniowie z kółka informatycznego pracowali z tymi właśnie robotami, a dzięki ich pracy również uczniowie starszych klas mogli poznać ich działanie.

     Dzieci z klas trzecich pracowały również z zielonym ekranem, który pozwolił im przenieść się w dowolne zakątki całego świata.

    • MAJ

     #LaboratoriaPrzyszlosci

     W maju uczniowie poszczególnych klas pracowali z zestawami Lego Prime Spike, poznając w ciekawy sposób tajniki programowania.

     Młodsze dzieci również rozpoczęły swoją drogę w programowaniu, a pomagały im w tym Photony.

     Uczniowie klas piątych uczyli się obróbki zdjęć, a dzięki zielonemu ekranowi powstały ciekawe kompozycje.

      

    • CZERWIEC 

     #LaboratoriaPrzyszlosci

     W czerwcu uczniowie kolejnych klas uczyły się jak pracować z Lego i Photonami.

     Cały rok, dzięki Laboratoriom Przyszłości, pozwolił na przeprowadzenie wielu interesujących lekcji, dzięki czemu trudne tematy stały się dla uczniów bardziej przystępne.

     Nie było też żadnej szkolnej imprezy, gdzie nie skorzystalibyśmy z aparatów, kamer, statywów itp.

     W przyszłym roku mamy nadzieję, że sposobów na wykorzystanie naszych zasobów sprzętowych przybędzie, a uczniowie rozwiną swoje umiejętności, kompetencje kluczowe oraz zainteresowania.